Haber

ABD’li Cumhuriyetçi Senatör Rubio, El Salvador Devlet Başkanı Bukele’yi ziyaret etti

ABD’li Cumhuriyetçi Senatör Marco Rubio, El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele’yi ziyaret etti.

Başkent San Salvador’da bir araya gelen Bukele ve Rubio’nun, ABD ile El Salvador arasındaki iş birliğini ve Amerika’daki demokratik sistemin değerini ele aldığı bildirildi.

Rubio, yaptığı basın açıklamasında Bukele ile görüşmesinin “verimli” geçtiğini belirterek, El Salvador’un güvenlik politikalarını eleştiren ABD Başkanı Joe Biden ile aynı fikirde olmadığını söyledi.

Biden’a tepki gösteren Rubio, “Biden yönetimi aktif olarak müttefiklerimizi uzaklaştırmayı ve bölgemizdeki cani diktatörleri yatıştırmayı seçerken, Orta Amerika’daki suç çetelerine karşı mücadeleye öncülük eden demokratik liderlerin yanında olmamız önemlidir.” sözünü kullandı.

Rubio, Bukele ile görüşmesine ait fotoğrafları Twitter hesabından paylaşarak, “Yüzde 90’ın üzerinde onay alarak binlerce çete üyesini hapse attı. İnsanlar ilk kez gece dışarı çıkarken kendilerini güvende hissediyor ve artık haraç ödemek zorunda kalmıyorlar.” MS13’e.” değerlendirmesini yaptı.

Bukele, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Mart 2023’e ait istatistikleri paylaşarak, “Mart 2023, El Salvador tarihinin en güvenli ayı olarak kayıtlara geçti.” bilgileri verdi.

Geçen yıl çetelere karşı ülke çapında savaş ilan eden Bukele yönetimi, şimdiye kadar 66 bin 417 çete üyesini gözaltına aldı.

ABD, 20 Mart’ta yayınladığı yıllık insan hakları raporunda, El Salvador’da olağanüstü hal döneminde insan hakları ihlallerinin yaşandığını belirterek, hapishane koşullarının kötüleştiğine dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu