Haber

Irak Dışişleri Bakanı Suudi Arabistan ve Körfez’den “elektrik desteği” istedi

Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin, Suudi Arabistan başta olmak üzere Körfez ülkelerinin Irak’a elektrik desteği vermesini beklediklerini söyledi.

Hüseyin, Bağdat’ı ziyaret eden Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan ile Dışişleri Bakanlığı’ndaki görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Suudi Arabistan ile ilişkileri her alanda güçlendirmek istediklerini ifade eden Hüseyin, Suudi Arabistan ile yatırım alanında yoğun bir iş birliği ve dayanışma içinde olduklarını ifade etti.

Irak’a Suudi Arabistan veya Körfez’den elektrik verilmesini bekliyoruz” dedi. Hüseyin, “Suudi Arabistan ile güvenlik ve uyuşturucuyla mücadele alanında iş birliği içindeyiz. Bölgedeki gerilimi azaltmak için de birlikte çalışıyoruz.” dedi.

Suudi Arabistan şirketlerinin Irak’ta yatırım yapmak istediğini kaydeden Hüseyin, bundan memnun olduklarını kaydetti.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı da Irak ile özellikle yatırım ve kalkınma alanında işbirliğini derinleştirmek istediklerini belirtti.

Suudi Arabistan ile Irak arasında Yüksek Stratejik İşbirliği Konseyi’ni devreye sokmak istediklerine işaret eden Bin Ferhan, Irak’taki istikrarlı ortamın Suudi Arabistan’ı buraya yatırım yapmaya teşvik ettiğini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu