Ekonomi

Reuters hükümet kaynaklarına konuştu: AK Parti’de ekonomi politikası konusunda görüş ayrılıkları var

İngiltere merkezli Reuters haber ajansı, AK Parti içinde ekonomi politikası konusunda görüş ayrılıkları olduğunu yazdı. Haberi hükümet yetkilileri ve konuyla doğrudan temas halindeki kaynaklara dayandıran Reuters, bu isimler arasında geçmişte üst düzey görevlerde bulunan bazı AK Partililerin de olduğunu belirtti.

AK PARTİLİLER BİRARAYA GELİYOR

Son günlerde ‘gayri resmi’ bir AK Partili grubunun gündeme geldiği ve kademeli faiz artışları ile amaçlı bir kredi programından oluşan yeni bir ekonomi politikasının nasıl benimseneceğinin tartışıldığı belirtildi. Reuters’in konuştuğu kaynaklar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın söz konusu görüşmelere katılmadığını bildirdi.

‘YENİ BİR MODEL ÜZERİNDE ÇALIŞIYORLAR’

Faiz indirimlerinin devam etmesini ve mevcut ekonomi politikasına bağlı kalınmasını savunan AK Parti yetkilileri ve kabine üyelerinin bulunduğu kaydedildi. Reuters’e konuşan üst düzey bir yetkili, “Mevcut model sürdürülebilir olmadığı için yeni bir ekonomik model üzerinde çalışıyorlar. Temelde faiz oranını kademeli olarak artıracaklar ve çok oranlı yapıya son verecekler.” teklif etmediğini de sözlerine ekledi.

‘DAHA AŞAMALI BİR YOL İZLENECEK’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararına ilişkin bilgi paylaşılmazken, bir başka AK Partili de “Parti içinde iki farklı görüş var” ifadelerini kullandı. Dört kaynak, yeni bir plan üzerinde çalışan gayri resmi kümelenmenin, agresif bir nakit sıkılaştırması yerine borç verme piyasalarındaki politika faizini yeniden vurgulayan daha kademeli bir yol izlemeyi düşündüğünü söyledi. Diğer bir seçenek de seçici kredi sağlamak için bir kamu kurumu ve devlet sübvansiyonları kullanmaktır, dedi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu